wtorek, 19 kwietnia 2016

73. Wileńskie nekropolie czyli wycieczka po cmentarzach w Wilnie

Odkąd tylko pamiętam, na myśl o Wilnie zawsze do głowy przychodził mi jeden z najpiękniejszych cmentarzy na jakim byłam - Cmentarz na Rossie. Dlatego przy kolejnym pobycie w stolicy Litwy cmentarz ten był pierwszym miejscem na mojej liście miejsc do zobaczenia. Postanowiłam spędzić tam sporo czasu i spokojnie go odkrywać.


 Niestety pogoda popsuła trochę moje plany. W dniu, kiedy wybrałyśmy się na ten cmentarz, rano była piękna pogoda. Postanowiłam nie brać więc parasola, który zajmuje miejsce w torebce. Płaszcza przeciwdeszczowego również nie wzięłam. Niedaleko cmentarza pogoda znacznie się pogorszyła i rozpętała się wielka burza z piorunami, a deszcz lał się strugami naokoło. Postanowiłam dzielnie przeczekać to oberwanie chmury i szczęśliwie, niebawem znów wyszło słońce.


Cmentarz na Rossie to wyjątkowe dla Polaków miejsce. Losy naszej historii nierozerwalnie łączą się z tym miejscem. To dlatego wycieczki z Polski przewijają się przez cmentarz bez końca bez względu na pogodę. Cieszę się, że miałam czas na spokojnie zwiedzanie tej nekropolii. Pamiętałam już ją z pierwszego pobytu, ale zapewne wtedy wyglądało to tak, jak tegoroczne wycieczki, które mijałam. Do kilku się przyłączyłam, aby posłuchać ciekawostek, jednak oni uciekali po 10 minutach, a ja nadal spacerowałam między nagrobkami.


Przy wejściu do starej części cmentarza znajduje się duży, czarny nagrobek. Pochowana została tam matka Józefa Piłsudskiego Maria oraz serce samego marszałka. Jak wiadomo, pozostałe prochy wielkiego przywódcy  leżą na Wawelu w Krakowie.


Naokoło grobowca Piłsudskich znajduje się cmentarz wojskowy. Pochowano tutaj żołnierzy walczących w obronie ojczyzny- wtedy jeszcze Polski w latach 1919-1920.


Oprócz nagrobków żołnierzy na Rossie znajdują się prochy wielu słynnych Polaków, między innymi Euzebiusza Słowackiego (poeta, literaturoznawca, ojciec Juliusza Słowackiego), Joachima Lelewela (profesor Uniwersytetu Wileńskiego), Karola Podczaszyńskiego (profesor architektury) i wielu innych.


Sama architektura cmentarza zachwyca. Jest on położony na zboczu wzgórza, nagrobki ułożone są piętrowo. Między nimi znajdują się małe i duże ścieżki, strome schody i mnóstwo zielonej trawy.


Niektóre nagrobki nie wyróżniają się wśród innych.   Inne są wyjątkowe i warto zatrzymać się przy nich choćby na chwilę w celu podziwiania walorów artystycznych. Pewnie jest to dosyć nietypowe, ale bardzo lubię zwiedzanie cmentarzy, szczególnie tych z przepięknymi nagrobkami. Cmentarz na Rossie jest jednym z ładniejszych cmentarzy, jakie miałam okazję oglądać. A już na pewno jest najpiękniejszą nekropolią w Wilnie.

                 


W moim przewodniku było kilka informacji o innych cmentarzach wileńskich. Gdy zostało nam trochę czasu, poszłyśmy na spacer także i tam. Jednym z nich jest cmentarz  prawosławny św. Eufrozyny. Miałam nadzieję zobaczyć jakiś wyjątkowe nagrobki, których nie widuje się na co dzień. Niestety nie znalazłam tam nic zaskakującego.


Kilka nagrobków zrobiło na mnie wrażenie. Byłyśmy jedynymi żywymi osobami na tym ogromnym cmentarzu. Nie mogłyśmy znaleźć wyjścia i trochę dziwnie się tam czułyśmy. Jeśli mam być szczera, myślę, że ten cmentarz można sobie darować.


Zaraz przy cmentarzu prawosławnym znajduje się cmentarz staroobrzędowców. Moje zdanie na jego temat jest bardzo podobne jak o sąsiednim cmentarzu. Zaraz przy cmentarzu znajduje się cerkiew Pokrowska, jednak nie udało nam się wejść do środka. Okolica jest dosyć specyficzna, jak typowa mała wioska. Psy chodzą po ulicy samopas, chatki rozpadają się, ludzie patrzyli na nas jak na intruzów. Postanowiłyśmy zbierać się  stamtąd jak najszybciej.

51 komentarzy:

 1. Też lubię zwiedzać cmentarze. Ten na Rossie to trochę jak nasze Powązki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niesamowite te nagrobki... Sztuka i artyzm na cmentarzach...

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo klimatyczny cmentarz

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię takie zwiedzanie cmentarzy, szczególnie w małych miejscowościach można czasem znaleźć prawdziwe zabytki, dzieła sztuki. Te nowoczesne często zakrawają o kicz, ale też są wśród nich wspaniałe wyjątki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo klimatyczne i skłaniające do refleksji miejsce. Aczkolwiek również przy okazji wielu takich podróży spotkałem się z nieprzyjemnymi spojrzeniami. Też czasami się czułem jak intruz, ale warto zignorować to uczucie, bo takie miejsca są naprawdę niesamowite.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne zdjęcia. A cmentarze naprawdę skłaniają do refleksji. Warto jednak pomyśleć o osobach, które odwiedzają swoich bliskich na cmentarzu i uszanować ich prawo do prywatności.

  Pozdrawiamy,
  Słoneczna Przystań

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak, cmentarze to miejsca zadumy nad wieloma sprawami, jednak po tym poście widać, że niekoniecznie były tam do tego warunki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Byłam tam i muszę przyznać, że to przepiękne miejsce.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. To nieładne ze strony tubylców, turysta powinien się tam czuć mile widziany.

  OdpowiedzUsuń
 10. Też lubię zwiedzać cmentarze. Na Rossie byłam dwa razy. Kiedyś grobowcem Piłsudskich opiekowała się taka starsza pani, którą można było przy nim spotkać każdego dnia...

  OdpowiedzUsuń
 11. Byliśmy tam niedawno na wycieczce, warto zobaczyć takie miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nigdy nie byłem fanem cmentarzy ale ten jest bardzo klimatyczny.

  OdpowiedzUsuń
 13. No to prawda, ja raczej też nie jestem za czymś takim jak fotografowaniem cmentarzy. No ale widze każdy uważa inaczej. No cóż... każdy ma swój wybór i rozsądek. A wiecie, że jednym z najskuteczniejszych sposobów na rozliczenie podatków jest skorzystanie z darmowego programu PIT 36? Możesz łatwo i szybko za pomocą programu rozliczyć PIT. Jest to naprawde proste i każdy z nas bez problemu sobie z tym poradzi.

  OdpowiedzUsuń
 14. Chyba się tam wybiorę ale dopiero w jesieni.

  OdpowiedzUsuń
 15. A mi takie coś nie odpowiada, nie chciałabym aby ktoś robił zdjęcia nagrobkom moich bliskich.

  OdpowiedzUsuń
 16. W majówkę wybieram się do Wilna i już wiem, że będę musiał koniecznie odwiedzić to miejsce, chociaż nie jestem wielkim entuzjastą zwiedzania tak smutnych miejsc jak cmentarze.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 18. Takie sobie to jest...?
  A jaki ma być cmentarz do cholery!!!

  OdpowiedzUsuń
 19. Cmentarz powinien wzbudzać złe emocje, ale ten jest tak piękny, że aż żal go nie podziwiać... Cudowne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Cmentarze są tak samo smutne jak i piękne...

  OdpowiedzUsuń
 21. cmentarze mają piękna aurę tajemniczości, którą widać na tych zdjęciach.

  OdpowiedzUsuń
 22. No niestety macie rację smutne a zarazem piękne... Trzeba tylko o nie dbać

  OdpowiedzUsuń
 23. A jak na moje to nie powinno się robić zdjęć na cmentarzach.

  OdpowiedzUsuń
 24. świetna sprawa takie miejsce

  OdpowiedzUsuń
 25. Według mnie robienie zdjęć na cmentarzu to wandalizm. Nie powinno się robić zdjęć w takich miejscach.

  OdpowiedzUsuń
 26. Według mnie robienie zdjęć na cmentarzu to wandalizm. Nie powinno się robić zdjęć w takich miejscach.

  OdpowiedzUsuń
 27. Jeśli chodzi o wartość wpisu to jest to naprawdę dobry przekaz. Aczkolwiek zdjęć na cmentarzu nie powinno się robić.

  OdpowiedzUsuń
 28. Przepiękne zdjęcia. Też uwielbiam klimat starych cmentarzy. Uspokajają, wyciszają mnie, skłaniają do refleksji. Dzięki za ciekawy wpis i piękne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 29. Takie klimaty są naprawdę bardzo ciekawe. Wpis jest naprawdę bardzo dobry, myśle, że spodoba się nie jednej osobie.

  OdpowiedzUsuń
 30. Uważam, że wpis jest bardzo ciekawy. Niestety też jestem zdania, że nie powinno się robić fotografi na cmentarzach.

  OdpowiedzUsuń
 31. Nigdy nie myślałem że powiem o cmentarzu piękny a tu proszę!

  OdpowiedzUsuń
 32. Miejsca zapomniane, a miały być miejscami pamięci

  OdpowiedzUsuń
 33. Ogólnie zbyt wiele osób o tym nie pamięta. A naprawdę warto tam pojechać.

  OdpowiedzUsuń
 34. Byłam tam dwa lata temu - niesamowity! Robi ogromne wrażenie. Polecam też (o ile można polecić cmentarz) również Łyczakowski.

  OdpowiedzUsuń
 35. Musze przyznać, że wygląda to naprawdę świetnie. Jeszcze w tym roku zamierzam się tam wybrać.

  OdpowiedzUsuń
 36. W takie miejsce warto się wybrać, ponieważ będzie to idealna wycieczka.

  OdpowiedzUsuń
 37. Muszę przyznać, że blog jest naprawdę interesujący.

  OdpowiedzUsuń
 38. Warto sobie pojechać i pozwiedzać w takim miejscu jak to.

  OdpowiedzUsuń
 39. Musze wybrać się w to miejsce, warto to zwiedzić.

  OdpowiedzUsuń
 40. To musiała być świetna wycieczka

  OdpowiedzUsuń
 41. Myśle, że w takie miejsca naprawdę opłaca się jechać.

  OdpowiedzUsuń
 42. Dobrze opisana wycieczka. Interesujący blog.

  OdpowiedzUsuń
 43. Blog naprawdę dostarcza mnóstwo ciekawych informacji.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...